<< Arşive Dön

Denk Güçler

Bugün bol vaktim olduğundan sizlere daha faydalı olabilmek adına, altılı dahilinde start alacak olan tüm safkanlar hakkında kısa kısa yorum yapmaya çalıştım.

1. Ayak

BULUT REİS : Bir süre devam eden istikrarsızlığından sonra tekrar eski gücüne kavuşmuş gözüküyor. Ters gelen 1300 mesafeli yarışı dahi çok çok iyiydi. Bu kez çok daha lehine mesafede ve avantajına olacağı az atlı koşuda, inatçı yapısıyla kazanmaya en yakın isimdir.

CANGIL : Son yarışıyla toparlandığını gösterdi. Kısaları daha iyi koşacağını düşünsem de gruptan farklı kalitesiyle kesinlikle kuponlara yazılmalıdır.

Kandemir : Önde boş kalabildiği zaman etkili olsa da çok formda ve sert rakiplerinin yanında bugün için yazmayı düşünmüyorum.

Kayrahan : Sentetikte etkili yarışları olsa da sert rakiplerinin hepsini birden bugün için geçebileceğini zannetmiyorum.

Kızgınlav : Mesafe performansı ve kalitesi rakiplerinden bir adım geride. Bu grubun hepsini birden bu mesafede geçmesi zor gözüküyor.

SARRAF : ' Kalıbını adamı değil ' ifadesinin yarış sahasındaki bir numaralı temsilcisi Sarraf'dır kesinlikle. O eşgalden beklenen güç ve karakterin henüz yarısını bile sergileyemedi. Yine de zaman zaman geçebildiği grupta ona da bir şans vereceğim.

Sarus : Uzun arası ve sınırlı gücüyle ilk ayağın en zayıf halkası.

2. Ayak

Anadolu Yiğidi : İlk kez start alacak tayın kağıdında ve galoplarında kayda değer bir şey gözükmüyor.

Babaali : Maiden için oldukça kuvvetli bir pedigriye sahip olsa da yetersiz ve vasıfsız işleriyle bugün için tutmuyorum.

Bubka : Sıradan bir orijini var. Uzun süredir hazırlanıyor olmasına ve işlerinin de fena olmamasına rağmen Mektum ve Serfakor gibi isimleri ilk yarışında geçebileceğine inanmıyorum.

MEKTUM : İlk startında grubun beş boy gerisinde kalmasına rağmen kayda değer bir ara kapatıp ikinci olurken oluşturduğu beklentiyi sonraki yarışlarında karşılayamamış olmasına rağmen, ilk kez bu kadar uygun bir grup yakalamış olup çok uygun sikletiyle bu kez adından daha gür bir sesle bahsettirecektir.

SERFAKOR : Bursa'da başlamış olduğu yarış yaşamının ilk startında pek etkili olamayıp İstanbul'a getirildi. İstanbul'daki ilk yarışında Toşurhan, Hasanşah gibi isimlerle son yüze kadar başa baş gelip tecrübesizlikten etkilenerek dördüncü kaldı. Toşurhan'ın yanında oldukça kolay gidişiyle o gün için aklımda kalan Serfakor bu kez çok daha uygun grupta son dördüncülüğünden daha iyisini yapacaktır.

Sonsöz : Tehlikeli bir orjine sahip. Annesi Gönül 2' kalbur üstü pek çok isim verebilmiş bir kısrak. İlk startından sonra muhtemelen bir sıkıntı sonucu 129 gün ara vermiş ve galopları pek iç açıcı değil. Bu yarışına göre daha sonra değerlendireceğim. Gelirse nasıl oldu bu iş demem. Yeri olan, bomba arayan arkadaşlara tavsiye edebilirim.

Berceste : Seri stiliyle zayıf dişi Maiden'larında tabelalara tutunuyor. Mahbube gibi kendi stilinde bir rakibinin oluşu en büyük dezavantajı. Bu şartlar altında Mektum ve Serfakor ikilisini geçebileceğini düşünmüyorum.

CİCİBATUR : Startı tereddütlü aldığı ilk yarışındaki dördüncülüğü oldukça tatminkar. Gülbatur gibi özellikle çimde oldukça nitelikli isimler vermiş ( Arbatur, Çalbatur ) bir annenin evladı. Tüm bu veriler ışığında edindiği tecrübeyi de göz önüne alarak değerlendirilmesini öneriyorum.

Fikriye : Baykan 1 yavrularına oldum olası sempati duymuş ve takip etmişimdir. Fikriye'de ikinci olduğu yarışında bana bu ışığı vermişti. Fakat son dördüncülüğünü hiç beğenmedim. Zayıf grupta hiç artıramayarak çok vasat bir yarış yaptı. O günkü performansı anlık bir problemden kaynaklanmıyorsa o yarışıyla bugün için kazanması zor gözüküyor.

Mahbube : Kısa mesafelerde etkili olabilecek bir kağıda sahip olmasına rağmen Berceste gibi ön tarafta rahatsız edecek rakibinin olması şansını azaltıyor. Ağır favori çıktığı son Bursa yarışında üstüne gidilince çok daha zayıf bir gruba kaybetmiş olması bugün beni Mahbube'den soğuttu açıkçası.

3. Ayak

EXCELLENT ROCK :
Banko önerdiğim son yarışında sağolsun yanıltmayarak kazandı. Hemen hemen aynı şartlarda yine şanslıdır.

Faır Lady : Gruptan farklı kalitesine rağmen uzun mesafede çok eskileceğini düşündüğümden bugün için şans vermiyorum.

Lawyer : Benzer şeyler Lawyer için de geçerli. Formunun, mesafedeki eksik performansı ve kaliteli rakipleri yanında pek bir ifade edeceğini zannetmiyorum.

Sıla Kız : Bu grubu geçebilecek klası zaman zaman gösterebilen kısrağı yarışın yavaş gidecek olmasından ve yer darlığından ötürü yazmıyorum. İmkanı olanların yazabileceği bir isimdir.

WATER DANCER :
Ağır favori çıktığı son yarışında hantallık yapınca geri düşüp yetiştiremeyen kısrağın üçüncülüğü yine de tatmin ediciydi. Gördüğü yarışlarla kondisyon problemini giderdiğini düşündüğüm grubun kaliteli kısrağı yarışın en şanslı isimlerinden.

Alya : Kaliteli orijinine rağmen eksik tecrübesiyle daha alt gruplarda oynanmalıdır.

Carıssa : Alya için söyledikleri Carissa için de geçerli. Bu grup, tecrübesizliğini de göz önüne alırsak sert gözüküyor. Daha alt gruplarda mutlaka değerlendirmenizi öneriyorum.

MÜYESSER ESTHETICS : Grubun klas kısrağı bu kez uygunlaşan kilosuyla dişine göre grupta asla ihmal edilmemelidir.

Secret Combination : Son yarışında bu grubun şanslı isimlerini geçmeyi başarmış olsa da ben yer darlığından ötürü yazamıyorum. Yeri olanların mutlaka yazmalarını tavsiye ediyorum.

4. Ayak :

Kaankerem : Kaçarak bitirme arzusuyla yanıp tutuşan tipik bir Kaizbert yavrusu. Uzun mesafe ve sert grup dezavantajlarıyla baş edebileceğine inanmıyorum.

KARABEDİR : Sanıyorum sorunlarından ötürü aralıklı koşan, grubun en kaliteli ismi. Defalarca daha sert grupları geçebilmiş olmasıyla yarışın haklı favorisidir.

Kırmanşah : Kaliteli pedigrisinin hakkını henüz tam olarak veremedi. Şimdilik bir alt gruplarda yolunu aramalı.

SİYAHBULUT : Uzun mesafede eksik koştu. Bu kez ideal mesafesinde malum kalitesiyle yarışın ikinci şanslı ismi.

ZEMBELEK : Ağır kilo altında son yarışını, bir alt grupta da olsa çok beğendiğim Zembelek, ciddi rakiplerinden Karabedir'in sorunlarından ötürü eksik koşması, Siyahbulut'un da startta kalma olasılığı durumunda yarışı kazanan isim olacaktır. Sigorta olarak yazılmasında fayda var.

Çeliknaz : Bu grubun hepsini geçebilecek potansiyele sahip değil.

Frikya : Ruhsal ve fiziksel sağlığı açısından bu gruplardan uzak durmasında fayda var.

5. Ayak

Çalımlı : Yazıp yazmama konusunda epey tereddüte düştüğüm bir isim oldu. Yeri olanlar yazabilir, ben istikrardan ziyade potansiyelli isimlerden birinin kazanacağını düşündüğümden ötürü yazmamaya karar verdim.

Güçlütay : Şimdilik bu grubu geçebilecek bir referansa sahip değil. Kardanadam'a kolay geçilmiş olmasıyla bugün için şans vermiyorum.

KARDANADAM : Başçavuş Mehmet gibi iyi bir uzun mesafe atının kardeşi. Her yarışında üstüne koyarak abisi gibi Maiden'dan fazlasını yapabileceğini gösterdi. Uygun grupta yarışın favorisidir.

Korkut Meriç : Henüz yarış kazanacak düzeyde gözükmüyor.

Kurabiyenin Oğlu : Favori olarak girdiği hayatının ilk yarışında son derece silik bir görüntü ortaya koydu. Fena olmayan pedigrisi ve iyi galoplarıyla yeri olanlar yazabilir. Ben yazmıyorum.

YAŞARER : Altınarmağan gibi son derece süratli bir annenin evladı olmasının yanı sıra elde etmiş olduğu üçüncülüklerinde şu an çok daha farklı konumda olan rakipleri geçmeyi başarabilmişti. Kısa arasına rağmen düzenli hazırlanmış oluşu ve mesafeye en yatkın pedigriye sahip olmasıyla kesinlikle yazılması gereken isimlerdendir.

GAZANYA : Özellikle ikinci anne Oyuncu 13'e dikkat etmek lazım. Baykan 1 ve Aratbey gibi iki kaliteli ismi verebilmiş bir kısrak. Bunu bir tarafa yazdıktan sonra, kısmen tecrübeli şekilde girdiği son yarışındaki üçüncülüğünü çok beğendiğim Gazanya gelişime çok müsait yapısıyla uygun grupta etkili olacaktır.

RASAT :
İstikrarlı ve kısaları iyi koşan yapısıyla yazılmasında fayda var.

Şaziye Hatun : Uzun arası ve zayıf galoplarıyla bugün için şanslı olması zor gözüküyor.

6. Ayak

PAY DAY : ksik olduğu uzun mesafede bile etkili olan Pay Day bu kez çok daha uygun grup ve mesafe avantajıyla ilk bakışta düşünülmesi gereken isimlerdendir.

İNVEON : Kısalarda bu tarz grupları her zaman geçebilecek klasıyla satın alınmalıdır.

Salford : Mesafe ve kilo dezavantajlarıyla yazılmasının çok lükse kaçacağını düşünüyorum.

ÇERKO : Yine üstüne gidecek bir isim gözükmüyor. Önde boş kaldığı bu tarz ortalama gruplarda her zaman etkili olabilecek güce sahiptir.

Lady China : Ağır kilosu ve verdiği arayı göz önüne alarak bugün için ben yazmıyorum.

Kuzeyinoğlu : Ara vermiş olmasına rağmen uzun süredir fazlasıyla tatminkar işlerle hazırlanan Kuzeyinoğlu bugün olmasa bile bir sonraki yarışında mutlaka değerlendirilmelidir. Yeri olanlar yazabilir.

TOP WOLF : Top Honor gibi müthiş bir kısrağın oğlu olduğunu ara vererek kazanmasıyla gösteren Top Wolf yine geçebileceği grupta kilo avantajı da dikkate alınarak yazılmalıdır.

Mıss Dennıs : Bu grubun hepsini birden geçebilecek düzeyde olduğunu düşünmüyorum.

Golden Weapon : Kaliteli bir isim olmasına rağmen aradan sonra hiç etkili olamaması ve zayıf yarış karakterinden ötürü biraz da sert gelecek grupta ben yazmıyorum.

GOLDEN BIRD : Aradan sonra iyi grupta koşmuş olduğu yarışı oldukça tatminkar olan kabiliyetli kısrak bomboş kilosuyla değerlendirilmelidir.

Atlantic Storm : Bir atın yarış kazanmaması için yeterli olan tüm dezavantajlara sahip olmasıyla son ayağın en zayıf halkalarından. Daha uygun grup ve uzayan mesafede değerlendirilmelidir.

Selahattin Abi : Şanslı olması mümkün gözükmüyor.

1. ayak : 1,2,6

2. ayak : 5,4,8

3. ayak : 5,8,1

4. ayak : 2,4,5

5. ayak : 3,6,7,8

6. ayak : 7,1,2,4,10

Cengiz Gürbüz


Diğer Yorumları:
6 Nisan - (Cumartesi) İzmir5 Nisan - (Cuma) Bursa5 Nisan - (Cuma) İstanbulTUTAN TAHMİNLER: 24 Mart Adana - Timekeeper - 510 TL
3 Mart İzmir - Uğur Asar - 338,50 TL
26 Şubat Adana - Mevzu Ganyan - 209,43 TL TL
16 Şubat İstanbul - Mevzu Ganyan - 636,71 TL
12 Şubat Bursa - Uğur Asar - 156 TL
9 Şubat İstanbul - Mevzu Ganyan - 437 TL
4 Ocak Bursa - Uğur Asar - 337,41 TL
4 Ocak İzmir - By_Nalkapon - 127,88 TL
4 Ocak İzmir - Mevzu Ganyan - 127,88 TL
2 Ocak İstanbul - Mevzu Ganyan - 1.065,41 TL
23 Aralık İzmir - By_Nalkapon - 296 TL
22 Aralık İstanbul - Uğur Asar - 385 TL
13 Kasım Adana - Uğur Asar - 420 TL
23 Ekim Ankara - Timekeeper - 1,508 TL TL
14 Ekim İstanbul - Uğur Asar - 570 TL
12 Ekim İstanbul - Timekeeper - 1,826.93 TL
28 Eylül Bursa - Uğur Asar - 5.437 TL
27 Eylül İzmir - Timekeeper - 4,177 TL
18 Eylül Ankara - Timekeeper - 10.980 TL
9 Eylül İstanbul - Emre Demir - 312 TL
8 Eylül İzmir - Mevzu Ganyan - 861 TL
8 Eylül Ankara - By_Nalkapon - 155,76 TL
8 Eylül İzmir - By_Nalkapon - 861 TL
17 Ağustos Bursa - Uğur Asar - 162 TL
22 Temmuz Charles Town - Hasan Ali Keskin - 330 TL
22 Temmuz İstanbul - Mevzu Ganyan - 1.062,44 TL
12 Temmuz Ankara - Emre Demir - 418 TL
6 Temmuz Bursa - Uğur Asar - 1.437,93 TL
2 Temmuz Windsor - Hasan Ali Keskin - 149 TL
27 Haziran İstanbul - Emre Demir - 2.343,50 TL
24 Haziran İstanbul - Hasan Ali Keskin - 1,607 TL
21 Haziran Ankara - Emre Demir - 591 TL
1 Haziran İstanbul - Mevzu Ganyan - 1.790 TL
24 Mayıs Ankara - Halil Köse - 146 TL
15 Mayıs Ankara - Halil Köse - 121,88 TL
15 Mayıs Ankara - Hasan Ali Keskin - 121,88 TL
7 Nisan Ankara - Cengiz Gürbüz - 861 TL
3 Nisan Ankara - By_Nalkapon - 1.750,24 TL
1 Nisan İzmir - By_Nalkapon - 539,50 TL
30 Mart Bursa - Hasan Ali Keskin - 166 TL
28 Mart Adana - Hasan Ali Keskin - 897 TL
25 Mart İzmir - Hasan Ali Keskin - 1.462,18 TL
24 Mart İstanbul - Arda Koçaş - 187 TL
14 Mart İstanbul - Mevzu Ganyan - 230 TL
8 Mart Şanlıurfa - Cengiz Gürbüz - 35.134,65 TL
2 Mart Bursa - Hasan Ali Keskin - 1.248,77 TL
2 Mart İzmir - Hasan Ali Keskin - 411 TL
21 Şubat Greyville - Hasan Ali Keskin - 6.963 TL
15 Şubat İstanbul - Hasan Ali Keskin - 134 TL
15 Şubat İstanbul - Arda Koçaş - 134 TL
9 Şubat Şanlıurfa - Cengiz Gürbüz - 145 TL
8 Şubat İstanbul - Arda Koçaş - 216 TL
8 Şubat İstanbul - Hasan Ali Keskin - 216 TL
4 Şubat Adana - By_Nalkapon - 552 TL
2 Şubat İzmir - Hasan Ali Keskin - 154 TL
1 Şubat Adana - Mevzu Ganyan - 135 TL
1 Şubat Adana - Cengiz Gürbüz - 135 TL
29 Ocak İzmir - By_Nalkapon - 297 TL
29 Ocak İzmir - Hasan Ali Keskin - 297 TL
28 Ocak Adana - Mevzu Ganyan - 1.671,37 TL
27 Ocak Bursa - Cengiz Gürbüz - 413 TL
27 Ocak Bursa - Hasan Ali Keskin - 413 TL
26 Ocak İzmir - Mevzu Ganyan - 798,97 TL
25 Ocak İstanbul - Mevzu Ganyan - 164 TL
20 Ocak Bursa - Uğur Asar - 354 TL
20 Ocak Bursa - Hasan Ali Keskin - 354 TL
19 Ocak İzmir - By_Nalkapon - 898,89 TL
18 Ocak Adana - By_Nalkapon - 238 TL
14 Ocak İstanbul - Cengiz Gürbüz - 286 TL
14 Ocak İstanbul - Arda Koçaş - 286 TL
14 Ocak Adana - Mevzu Ganyan - 775 TL
13 Ocak Bursa - Hasan Ali Keskin - 934 TL
6 Ocak Bursa - Uğur Asar - 316 TL
2 Ocak Urfa - Cengiz Gürbüz - 1.977,54 TL
31 Aralık İstanbul - Arda Koçaş - 502 TL
25 Aralık İzmir - Arda Koçaş - 174,56 TL
25 Aralık İzmir - Cengiz Gürbüz - 174,56 TL
11 Aralık İzmir - Prince Of Eulleup - 693,46 TL
10 Aralık İstanbul - Arda Koçaş - 1.088,94 TL
15 Kasım Adana - Hasan Ali Keskin - 519,57 TL
9 Kasım İstanbul - By_Nalkapon - 222 TL
2 Kasım İstanbul - Arda Koçaş - 278,57 TL
28 Ekim Bursa - Uğur Asar - 572,55 TL
28 Ekim İstanbul - Arda Koçaş - 1.268,16 TL
26 Ekim İstanbul - Mevzu Ganyan - 424,94 TL
11 Ekim Ankara - Mevzu Ganyan - 3.895,44 TL
2 Ekim İstanbul - Mevzu Ganyan - 1.152,52 TL
23 Eylül İstanbul - Mevzu Ganyan - 355,96 TL
21 Ağustos İstanbul - Uğur Asar - 781,29 TL
20 Ağustos Ankara - Uğur Asar - 4,111 TL
18 Ağustos Ankara - Mevzu Ganyan - 289,64 TL
30 Temmuz Ankara - Uğur Asar - 358 TL
29 Temmuz İstanbul - Uğur Asar - 200 TL
27 Temmuz İstanbul - Arda Koçaş - 119,65 TL
22 Temmuz İstanbul - Uğur Asar - 151,82 TL
15 Temmuz İstanbul - Mevzu Ganyan - 302 TL
3 Haziran İstanbul - Mevzu Ganyan - 323 TL
25 Mayıs İstanbul - Uğur Asar - 2.481,28 TL
13 Mayıs İstanbul - Uğur Asar - 184,61 TL
11 Mayıs İstanbul - Arda Koçaş - 1.273 TL
8 Mayıs İstanbul - Mevzu Ganyan - 2.421,00 TL

Copyright © 2012 galopturk.com. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz. galopturk.com basın yayın meslek ilkelerine uymaya söz vermiştir. galopturk.com'da yeralan haberler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu haberlerden doğacak kazanç veya zararlardan kurumumuz sorumlu tutulamaz.