<< Arşive Dön

Riskli Başlangıç

Çarşamba İstanbul programında yine tarihe geçecek bir hareket yaptım. İlk etapta üç atta kurguma yazdığım De Nigris'i ne hikmetse kurgumdan çıkartıp yerine Zümrüt Göz'ü ekledim. Hatta De Nigris için video da hazırlamıştım ki aşağıdaki linke tıklayarak videonun eklendiği tarihi de görebilirsiniz. 

http://www.youtube.com/watch?v=yB-ipwjJ2d8&context=C3888679ADOEgsToPDskI36_TwsmSNp8skuoNyxC4J

Bu hataların sebebini bilemiyorum ama Pazar gününden sonra bir kez daha aynı hatayı yaptığıma çok üzüldüm. Bankom Boğar için söylenecek herhangi bir şey yok. Bir at bu denli dengesiz, bu denli sermayesiz kullanılamaz. İlk 300 metrede atın gücünün büyük bir kısmını harcayan (bariyer dibindeki sarı formalı at), ön tarafta zaten yeterli tempo varken sprintine erken başlayan Sadık Kurt isimli sıfat ne denli yeteneksiz olduğunu bir kez daha kanıtladı. Son galobunda önündeki at ile yaklaşık 5 boyluk arayı çok kolay kapatmışken (Youtube kanalımda bu galobu da görebilirsiniz), arkadaş sen nasıl bir insansın ki atını öne erken getirmeye çalışırsın ? Hadi Sadık Kurt bunu düşünemeyecek kadar beyinsiz, bu atın antrenörü yok mu ? Ulan arkadaş sen bu adama yarış taktiği vermez misin? Vermiyorsan ne işe yararsın ? 

İzmir'de bir kaç gündür yağmur olmadığından kurgumu ağır çime göre dizayn ettim. (Kum pist kurgum yayındadır.)

1.AYAK 

Fisherman Wharf isimli tayın pedigrisine girişmek istiyorum. Baba One Cool Cat, ortalama düzeyde bir aygır olsa da bir Storm Cat yavrusu olup kısrak babası da Mr. Prospector'dır. Genç bir aygır olmasıyla birlikte koşan yavrularının kazanma yüzdesi oldukça yüksek. Ayrıca Storm Cat temsilcisi olması ile 1200-1600 aralığındaki mesafeye bugün koşacak rakiplerinden daha yatkın. Fisherman Wharf'un en can alıcı noktası ise kuşkusuz kısrak babasının Galileo oluşu. Dünyanın en iyi aygırı olan Galileo'nun kısrak babalığını yaptığı bir diğer tay Gülerceler'in No Place To Hide'ının da bu sezon çok başarılı yarışlara imza atmasını bekliyordum ki o da ilk yarışını kazanmayı başarmıştı. (Pazartesi Urfa kaydı var bu No Place To Hide'ın zannedersem bir arıza sürecinde yoksa Galileo kolu Urfa'ya uzanarak tarih yazacak : :) )Fisherman Wharf'ın annesi All The Bees'in kısrak babası ise Arcobaleno'nun babası Rakti'nin de babası olan Polish Precedent. Bu husus Fisherman Wharf'un kumvari pistlerde oldukça etkili performans koymasını sağlayacak olan nokta. İdman pistinde uzun zamandan beri bu yarışa hazırlanıyor ve oldukça pişkin olduğu her halinden belli. Dereceli olan işlerinin yanında en iç kulvardan çıkma avantajına da sahip olan tay oldukça başarılı bulduğum Ilgazlı ekürisinin de mensubu oluşu ile rakiplerinden bir adım öne çıkıyor. Kendisine bütün grup içerisinde iki tane rakip gördüm. Birisi Teo The Leo diğeri ise Bakugan. Teo The Leo'nun geç gelişim gösteren ve mesafe isteyen Marlin yavrusu oluşu, Bakugan'ın ise tercihli start ile yarışa başlayacak olması gibi ince hususları ön plana aldığımda ibrenin Fisherman Wharf'a dönük olduğunu düşünüyor ve bu tayı günün bankosu olarak sizlere öneriyorum. 

Tay yarışı olması sebebiyle böyle bir risk almak istemeyen takipçilerimiz Teo The Leo ve Bakugan'ı kurgularına ekleyebilirler. 

2.AYAK

Bu koşuya ne denli yorum verirsek verelim çoğu şey düşüncelerimizin aksi yönde gerçekleşiyor. Ondan herhangi birşey demeye gerek duymuyorum. Sıralamam şablondadır.

3.AYAK

Bir müddet aradan sonra start alacak olmasına rağmen, hem bu gruptan bir adım önde olduğuna inandığım hem de ıslanan kumda annesi Excuse Me'den yola çıkarak çok çok iyi performans beklediğim Şekeroğlu, son birinciliğini de ıslak kumda elde ederek kan hattını yanıltmamıştı. Bir müddettir start almıyor olsa da yarış hayatının ilk koşusunu kazanma başarısı gösteren bir atın dinçlik yarışlarına yatkın olduğunu biliyoruz. Yamak sınıfındaki binicilere ait bir koşu olması sebebiyle bu isimle daha önceden birinciliği bulunan Onur Öz ile start alıyor olması diğer bir avantajı. Yarışta aşırı süratli bir ismin bulunmaması ile ön grup içerisindeki yerini alarak birincilik mücadelesinin içerisinde olmasını beklediğim Şekeroğlu'na ilk şansı veriyorum. 

Yarış yaşamı boyunca yalnızca bir kez 1900 metrede koşan Fırathan, o yarışında ön tarafa oldukça erken gelerek sprint mesafesini çok uzun tutmuş buna rağmen, bu gruptan daha kuvvetli Urla Efesi ve Match Point arkasında güzel bir üçüncülük elde etmişti. Bu kez sprint mesafesini daha kısa tutmayı başarırsa, sıklet dezavantajına rağmen yeteneğine inandığım binicisi Ömer Ertaş idaresinde fotoya uzanabilir. Şekeroğlu'nun ilk ve tek rakibidir.

4.AYAK

Açık-3 Çakabey Koşusu'nda ilk şans verdiğim safkan Kayrahan'dır. 2 aylık aranın ardından katıldığı 1500 metre sentetik ve 1400 metre çim yarışlarında tatminkar diyebileceğimiz sonuçlar elde etmişti. Özellikle son koşusunda binicisinin atı içeriden dışarıya çıkarma çabaları sonucu sprintine bir türlü başlayamayan, başladığı zaman da yapacak bir şeyi olmadığını hep birlikte izleyelim. İmlecin gösterdiği beyaz formalı safkan.

Gördüğünüz gibi sprintine başladığı anda oldukça kuvvetli ve düzgün aksiyonlarla gelebilen isim için bu kez mesafenin uzaması gibi ciddi bir avantaj var. Yarışın Yürekkaya, Birenda ve Hisarbey gibi süratli isimler tarafından sert tempolarda götürülecek oluşu da Kayrahan'ın ekmeğine yağ sürecek diyebiliriz. 

İlk kez İzmir pistinde koşacak olan ve bir diğer ters pist Bursa'da etkili yarışlar yapamayan ayrıca Arslan Birdal ile koşma dezavantajına sahip olsa da tempoların sert aralıklarla gideceği yarışta, pistin de ağır olduğunu ön görerek Besleney'siz kupon yapmanın saçma olacağını düşünüyorum. Son dönemde müthiş bir performansa imza atan safkan, bugün için kurguma ikinci sıradan alacağım isimdir. 

Son koşusunda rakiplerine adeta köy kasaba kuran Birenda, çim pistte bir nebze eksik koşuyor olsa da müthiş form durumuna sahip. GT yazarları tarafından senenin en iyi 4 yukarı Arap Kısrağı ve Kum Atı olarak seçtiğimiz Birenda yukarda betimlediğim iki rakibinin eksik koşması durumunda, ön taraftaki tempo çemberine kendisini çok kaptırmazsa kesinlikle bu yarışın önde gelen ismi olacaktır. 

Son olarak ise yine geçtiğimiz yarışında binicisinin gereksiz bariyer dibi sevdası ile sprintini yetiştiremeyen bu tarz pistlerin gediklisi Haberkan'a şans veriyorum. Bu kez uzayan mesafede kuvvetli sprintini dış kulvara taşıyabilirse kesinlikle adından bahsettirecektir.

5.AYAK

Koşuda çok fazla sürat atı bulunuyor. Ancak Dotato'dan kafa alabilecek bir isim grupta bulunmuyor. Bu durumda yarışı ön grup içerisinde götüren safkanlardan bir tanesi birinciliğe uzanabilir. Ben ilk şansı Starfist'e veriyorum. 2000 metrede bir kere yarış kazandı diye, o günden sonra ideal pist-mesafesinin dışına çıkartılarak saçma sapan koşturulan isim bu kez 1300 metre çim piste geri dönüyor. 800/50 sonu 23, Uğur Polat imzalı galobunu da çok hoş bulduğum isim, bu mesafede kendisinden bir adım aşağıdaki rakiplerine karşı birinciliğin en kuvvetli adayıdır.

Son koşusuna benzer bir stille kaçak atın arkasında iki ya da üç şeklinde pusarak düzlük arttırımı yapmasını beklediğim Niğdeli, eğer koşu sprinter bir isme kalacaksa, bir türlü son hamleyi vuramayan ancak bu kez bunu yapabileceğini düşündüğüm Ömer Turgay, yine Niğdeli ile benzer taktikle koşacak olan Güner Bey, koşunun tavşanı Dotato ve Stromboli bu koşuda şans vereceğim diğer safkanlar. Özellikle cazip konumdaki Ömer Turgay'a şans verme sebebim çok çabuk ivmelenebilen bir isim olması. Aşağıda son koşusunda yarışın bitimine az bir süre kala yanındaki at sebebiyle aksiyon kaybına ugramasına rağmen bir anda tekrardan ivmelenerek fotoya süzülmesini görebilirsiniz.

6.AYAK

Katılmış olduğu son üç yarışında Fatih Nazar, Aypare, Kısaslı Yiğit, Murat Efendi, Anjelik, Çüngüşcan, Seymenbey, Panterayak ve ekürisi Taniyit Beyi'nin çok kolay geride bırakan Şafakhanım, bir kez daha aynı tarz bir grupta start alacak. Dışarıda kalan rakiplerine bakarsak Soylu Gelin, Meliha Hala, Altınkılıç ve Kökmeninoğlu'nun kum pistte eksik hatlara sahip oluşları, Arzukız ile eküri olamsı, Emrettin, Ateş Parçası, Turguthan, Altınkaya'nın Maiden patenli atlar olması ile elimizde Ertanbey, Muratkaya ve Magma kalıyor. Sömtürkbey ve Çetinyiğit gibi bu kumda çok iyi koşan isimlerle anne kardeşi olan Muratkaya ve son koşusunda zannedersem bir sıkıntısı sebebiyle yarışı bırakan (ya da galop yapan) Magma'yı kurguma yazıyorum. Ertanbey geçmiş dönemde iyi yarışları olmasına rağmen bana hazır bir görünüm vermedi. Eksik galopları sebebiyle kurguma almıyorum. 

1.AYAK: 3 (FISHERMAN WHARF)

2.AYAK: 10,7,11,1,2,,,5,4,3,12,9,13,6 (H)

3.AYAK: 4,2

4.AYAK: 7,3,1,4

5.AYAK: 4,1,13,7,6,9

6.AYAK: 5,4,7

KUM PİST KURGUM

1.AYAK: 3 / 6,5 

2.AYAK: 10,7,11,1,2,,,5,4,3,12,9,13,6 (H)

3.AYAK: 4,2

4.AYAK: 1 (BİRENDA)

5.AYAK: 6,4,2,3,7,12

6.AYAK: 5,4,7

Mevzu Ganyan


Diğer Yorumları:
6 Nisan - (Cumartesi) İzmir5 Nisan - (Cuma) Bursa5 Nisan - (Cuma) İstanbulTUTAN TAHMİNLER: 24 Mart Adana - Timekeeper - 510 TL
3 Mart İzmir - Uğur Asar - 338,50 TL
26 Şubat Adana - Mevzu Ganyan - 209,43 TL TL
16 Şubat İstanbul - Mevzu Ganyan - 636,71 TL
12 Şubat Bursa - Uğur Asar - 156 TL
9 Şubat İstanbul - Mevzu Ganyan - 437 TL
4 Ocak Bursa - Uğur Asar - 337,41 TL
4 Ocak İzmir - By_Nalkapon - 127,88 TL
4 Ocak İzmir - Mevzu Ganyan - 127,88 TL
2 Ocak İstanbul - Mevzu Ganyan - 1.065,41 TL
23 Aralık İzmir - By_Nalkapon - 296 TL
22 Aralık İstanbul - Uğur Asar - 385 TL
13 Kasım Adana - Uğur Asar - 420 TL
23 Ekim Ankara - Timekeeper - 1,508 TL TL
14 Ekim İstanbul - Uğur Asar - 570 TL
12 Ekim İstanbul - Timekeeper - 1,826.93 TL
28 Eylül Bursa - Uğur Asar - 5.437 TL
27 Eylül İzmir - Timekeeper - 4,177 TL
18 Eylül Ankara - Timekeeper - 10.980 TL
9 Eylül İstanbul - Emre Demir - 312 TL
8 Eylül İzmir - Mevzu Ganyan - 861 TL
8 Eylül Ankara - By_Nalkapon - 155,76 TL
8 Eylül İzmir - By_Nalkapon - 861 TL
17 Ağustos Bursa - Uğur Asar - 162 TL
22 Temmuz Charles Town - Hasan Ali Keskin - 330 TL
22 Temmuz İstanbul - Mevzu Ganyan - 1.062,44 TL
12 Temmuz Ankara - Emre Demir - 418 TL
6 Temmuz Bursa - Uğur Asar - 1.437,93 TL
2 Temmuz Windsor - Hasan Ali Keskin - 149 TL
27 Haziran İstanbul - Emre Demir - 2.343,50 TL
24 Haziran İstanbul - Hasan Ali Keskin - 1,607 TL
21 Haziran Ankara - Emre Demir - 591 TL
1 Haziran İstanbul - Mevzu Ganyan - 1.790 TL
24 Mayıs Ankara - Halil Köse - 146 TL
15 Mayıs Ankara - Halil Köse - 121,88 TL
15 Mayıs Ankara - Hasan Ali Keskin - 121,88 TL
7 Nisan Ankara - Cengiz Gürbüz - 861 TL
3 Nisan Ankara - By_Nalkapon - 1.750,24 TL
1 Nisan İzmir - By_Nalkapon - 539,50 TL
30 Mart Bursa - Hasan Ali Keskin - 166 TL
28 Mart Adana - Hasan Ali Keskin - 897 TL
25 Mart İzmir - Hasan Ali Keskin - 1.462,18 TL
24 Mart İstanbul - Arda Koçaş - 187 TL
14 Mart İstanbul - Mevzu Ganyan - 230 TL
8 Mart Şanlıurfa - Cengiz Gürbüz - 35.134,65 TL
2 Mart Bursa - Hasan Ali Keskin - 1.248,77 TL
2 Mart İzmir - Hasan Ali Keskin - 411 TL
21 Şubat Greyville - Hasan Ali Keskin - 6.963 TL
15 Şubat İstanbul - Hasan Ali Keskin - 134 TL
15 Şubat İstanbul - Arda Koçaş - 134 TL
9 Şubat Şanlıurfa - Cengiz Gürbüz - 145 TL
8 Şubat İstanbul - Arda Koçaş - 216 TL
8 Şubat İstanbul - Hasan Ali Keskin - 216 TL
4 Şubat Adana - By_Nalkapon - 552 TL
2 Şubat İzmir - Hasan Ali Keskin - 154 TL
1 Şubat Adana - Mevzu Ganyan - 135 TL
1 Şubat Adana - Cengiz Gürbüz - 135 TL
29 Ocak İzmir - By_Nalkapon - 297 TL
29 Ocak İzmir - Hasan Ali Keskin - 297 TL
28 Ocak Adana - Mevzu Ganyan - 1.671,37 TL
27 Ocak Bursa - Cengiz Gürbüz - 413 TL
27 Ocak Bursa - Hasan Ali Keskin - 413 TL
26 Ocak İzmir - Mevzu Ganyan - 798,97 TL
25 Ocak İstanbul - Mevzu Ganyan - 164 TL
20 Ocak Bursa - Uğur Asar - 354 TL
20 Ocak Bursa - Hasan Ali Keskin - 354 TL
19 Ocak İzmir - By_Nalkapon - 898,89 TL
18 Ocak Adana - By_Nalkapon - 238 TL
14 Ocak İstanbul - Cengiz Gürbüz - 286 TL
14 Ocak İstanbul - Arda Koçaş - 286 TL
14 Ocak Adana - Mevzu Ganyan - 775 TL
13 Ocak Bursa - Hasan Ali Keskin - 934 TL
6 Ocak Bursa - Uğur Asar - 316 TL
2 Ocak Urfa - Cengiz Gürbüz - 1.977,54 TL
31 Aralık İstanbul - Arda Koçaş - 502 TL
25 Aralık İzmir - Arda Koçaş - 174,56 TL
25 Aralık İzmir - Cengiz Gürbüz - 174,56 TL
11 Aralık İzmir - Prince Of Eulleup - 693,46 TL
10 Aralık İstanbul - Arda Koçaş - 1.088,94 TL
15 Kasım Adana - Hasan Ali Keskin - 519,57 TL
9 Kasım İstanbul - By_Nalkapon - 222 TL
2 Kasım İstanbul - Arda Koçaş - 278,57 TL
28 Ekim Bursa - Uğur Asar - 572,55 TL
28 Ekim İstanbul - Arda Koçaş - 1.268,16 TL
26 Ekim İstanbul - Mevzu Ganyan - 424,94 TL
11 Ekim Ankara - Mevzu Ganyan - 3.895,44 TL
2 Ekim İstanbul - Mevzu Ganyan - 1.152,52 TL
23 Eylül İstanbul - Mevzu Ganyan - 355,96 TL
21 Ağustos İstanbul - Uğur Asar - 781,29 TL
20 Ağustos Ankara - Uğur Asar - 4,111 TL
18 Ağustos Ankara - Mevzu Ganyan - 289,64 TL
30 Temmuz Ankara - Uğur Asar - 358 TL
29 Temmuz İstanbul - Uğur Asar - 200 TL
27 Temmuz İstanbul - Arda Koçaş - 119,65 TL
22 Temmuz İstanbul - Uğur Asar - 151,82 TL
15 Temmuz İstanbul - Mevzu Ganyan - 302 TL
3 Haziran İstanbul - Mevzu Ganyan - 323 TL
25 Mayıs İstanbul - Uğur Asar - 2.481,28 TL
13 Mayıs İstanbul - Uğur Asar - 184,61 TL
11 Mayıs İstanbul - Arda Koçaş - 1.273 TL
8 Mayıs İstanbul - Mevzu Ganyan - 2.421,00 TL

Copyright © 2012 galopturk.com. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz. galopturk.com basın yayın meslek ilkelerine uymaya söz vermiştir. galopturk.com'da yeralan haberler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu haberlerden doğacak kazanç veya zararlardan kurumumuz sorumlu tutulamaz.