<< Arşive Dön

Cazip Banko

Salı Adana programının son ayağında 10 atta yarışı kazanan Küçük Ozan'a şans vermeyerek yine büyük bir hata yaptım. O koşuyu biraz daha incelediğimde şans vermem gerektiğini anladım ki tabii iş işten geçmişti. Gönül isterdi ki son ana kadar birincilik mücadelesi içerisinde olan ikinci sıradaki atım 16 liralık Çavuşhat kendisini içeri atsın ama artık bunları düşünmenin anlamı yok diyerek İstanbul yorumlarıma geçiyorum

1.AYAK

Daha geçen hafta koşan rakiplerine oranla çok daha dinç şekilde bu koşuya katılacak olan Sarıefe bir kez daha favorim. Son iki koşusunda geçildiği Hasanalp'teki binici değişikliğinden de faydalanarak bu kez birinciliğe uzanabilir. Üst gruptan gelen Hisarpınar, ön tarafta Ziyrat, Demirbaş ve Kubilay'ın oluşturacağı tempo çemberine çok bulaşmaz ise bu gruptan çok daha kaliteli bir isim olmasına istinaden birincilik mücadelesinin içerisinde kendisine kesinlikle yer açacaktır. Geçmiş dönemde aptal gibi öne yaslanarak gerçek gücünü ortaya koyamıyor derken, son iki koşusunda bunun tam aksine yarışı çok çok gerilerde kabul ederek sprintini bir türlü yetiştiremeyen Çınarlı'nın ilgililerinin artık bu ismi adam gibi koşturacaklarını düşünüyorum. Özcan Yıldırım'ın da atı tanımasıyla yine birincilik mücadelesinin içerisinde olacak safkanlardan bir tanesidir.  Son dönem yarışlarına oranla bu kez daha dinç şekilde koşacak olan Hasanalp, binici faktöründen etkilenmez ise ki birlikte galopları mevcut, sonlardaki kuvvetli sprinti ile yarışı lehine çevirebilir.

Koşuyu bu dört isimden bir tanesinin kazanmasını beklesem de yine içim rahat etmedi ve buraya bir kaç safkan daha ekledim. Ziyrat, Demirbaş ve Uçkaya benim kurgumda bulunacak diğer isimler. Ancak yeriniz varsa benim kurguma sığdıramadığım 'Korkutefe' ile 'Gönlüferah'a da birer çarpı atarsanız fena olmaz.

2.AYAK

Son koşusunda 2000 metrede Onur Atmaca idaresinde oldukça iyi bir performansa imza atarak, yarış kazanacak seviyeye ulaştığını düşündüğüm Water Dancer, Halis Karataş deklaresi ile gireceği yarışta en sevdiği mesafe olan 1500 metrede rakiplerinden bir kaç adım önde duruyor. Koşuda herhangi çok süratli bir isim bulunmaması da Water Dancer'ın en büyük avantajı ki yarışı ön grup arkasında takip ederek etkili düzlük sprintiyle sonuca gidebilen yapıda oluşu ibreyi tamamen kendisine çevirmiş durumda. Ancak benim bu koşuda bir kaç tereddütüm var ki o da yarışta herhangi iddiası olmayan herhangi bir ya da birden fazla safkanın koşuyu oldukça sert tempo aralıklarıyla geçirebilme ihtimalleri. Tatlı Dil ve Gülsuyu gibi gereksiz isimler böyle bir hamle yaparlarsa işler Water Dancer'ı pek etkilemese bile Bella Mia'nın şansını oldukça arttıracaktır. Bir önceki koşusunda stili dışına çıkarak ön grup içerisinde koşan safkan bu başarısız denemenin ardından son koşusunda eski stiline dönerek tatminkar beşincilik elde etmişti. Sonlarda oldukça kuvvetli gelebilen kısrak, tempoların sertleşmesi durumunda birinciliğin en kuvvetli adaylarından bir tanesi olacaktır. Bir de bu yarışta Zümrüt Göz'e şans vermek istiyorum. Eğer koşu orta tempoda seyrederse öne yakın koşabilme ve bunu olumlu şekilde kullanabilme özelliği ile birinciliğe adını yazdırabilir. Bu ismin de en iyi koştuğu mesafede mücadele edecek oluşunu es geçmemek gerekiyor. 

3.AYAK

İlk şans vereceğim tay Sonnuşka'dır. Son koşusunda stili rakipleri sebebiyle öne erken gelemeyen tay, yarışı kendi temposunda koşamamasına rağmen oldukça etkili bir performansa imza atmıştı. Bu kez ön tarafta kendi stiline yakın isimler olsa da özellikle All The Red'in start problemi oluşuyla ön tarafta istediği tempolamayı yapabilecek bir Sonnuşka izleyeceğimizi düşünüyorum. Artık yeterli yarış nefesine de ulaşan bu tayın kesinlikle ve kesinlikle birinciliğin en kuvvetli adayı olduğunu sizlere belirterek kurgumun ilk sırasına yazıyorum.

Bu taya ilk sıradan önereceğim rakip Esmam'dır. Aşağıdaki videoda mouse imlecinin gösterdiği kırmızı formalı tayın gerçekleştirdiği sprinti hep beraber izleyelim. 

Virajı oldukça geriden dönüp aralarda kalmsın rağmen, çok etkili bir düzlük sprinti ile dördüncü olan tay, kendisine çok daha iyi binecek olan Gökhan Yıldız idaresinde kesinlikle oldukça iyi bir performansa imza atacaktır. 

Bir müddet geri alınmış olsa da taktığı bu kez kulaklık takısı ile koşacak olan Semiha Sultan, idman pistinde bu takıyla birlikte gerçekleştirdiği galoplarını oldukça ileri seviyelere çekemyi başarmış. Ortalama 2 saniye ileriye aldığı işleriyle eğer nefessizlikten etkilenmese çok ters bir neticeye imza atabilir. 

Minimal kurgulara bu üç tayı yeterli görsem de sağlam kurgulara iki kaliteli tay Lady Kentucky ve Colombiana ile son koşusunda etliye sütlüye karışmadan nefes açığını gideren First And Foremost'u eklemek istiyorum. 

4.AYAK

Son üç yarışında sprintini yetiştirme konusunda sıkıntılar yaşayan Siyahbulut'un bu kez 1900 metrede Halis Karataş deklaresi ile uygun grupta kazanabileceği bir koşuya çıktığını görüyoruz. Koşuda Yarışalan ve Hasanağa gibi iki süratli safkanın bulunması da Siyahbulut ve öteki sprinterler için büyük bir avantaj yaratacak. Gruptan kalitesi ile sıyrılan Siyahbulut'u favori olarak görsem de idmanlarındaki gerilemeyi göz ardı etmek istemiyor ve banko olarak sizlere sunmuyorum. 

Uzayan her metre çok daha etkili koşacak olan Bariyer, son koşusunda dibindeki rakibini bir türlü aklayamamış ve oldukça zaman kaybetmişti. Bu kez az atın katıldığı mücadelede düzlüğü en dışarıdan dönerek yanına herhangi bir rakip almadan etkili sprinti ile sonuca giderek gerçek gücünü de gösterebilir. 

Son olarak ise Bursa'daki 1800 metre yarışını çok kolay kazanırken, uzayan her metrede çok etkili koşacağını gösteren Usta, dört günlük arasına rağmen sıklet avantajıyla da Siyahbulut ve Bariyer'i ekarte edebilir. 

5.AYAK

Son koşusunda banko olarak önerdiğim Lily Of The Valley, binicisi Gökhan Gökçe'nin çok anlamsız şekilde sprintine bir türlü başlamamasıyla kesinlikle kazanacağı yarıştan ikinci olarak ayrılmıştı. Aşağıdaki video da bu koşuyu izlerseniz bana hak vereceksiniz. 

Oldukça kuvvetli gelebilme özelliği olmasına rağmen, binicisi tarafından resmen katledilen safkan, bu kez Halis Karataş'a emanet edilmiş durumda. Kağıt üzerinde Black Brow, Altınkaya, Sıla Kız'a fedailik yapamabilmesi muhtemel Nükü ve Medvina gibi koşu tempolarını indirecek rakiplerinin de bulunması bu ismin ekmeğine yağ sürecek olup idman pistindeki şık çalışmalarıyla da birinciliğin en kuvvetli adayı olacaktır. Minimal kurgulara gönül rahatlığı ile banko olarak işaretleyebilirsiniz ancak Black Brow isimli safkanın son koşusunda ön tarafa gelmeyeren yarışı Legion D'honneur'e hediye etmesine kafam çok takılmış durumda. Her ne kadar o koşuda net sonuncu olsa da bugün de aynı şekilde koşturulabilinir. Böyle bir durum olursa da Altınkaya ve Medvina yarışı orta-ağır tempoda götürerek oldukça ters bir sonucun çıkmasını sağlayacak geçişlere imza atabilirler. Bu sebepten dolayı ben geniş kurguma bir kaç ekleme yapacağım. 

Medvina ve Doctor isimli safkanların birlikte koştukları yarışın videosuna bakalım. İmlecin işaret ettiği lacivert formalı safkan Doctor, ön gruptaki açık mavi formalı kapalı gözlüklü safkan ise Medvina; 

Doctor'ın ciddi bir koridor problemi yaşadığını görüyoruz. Bu hususta oldukça zaman kaybederek, bariyer dibinden yaptığı ataklarda dördüncülüğü kurtardığı performansını eğer zaman kaybetmemiş olsa üçüncülük hatta ikinciliğe de çekebileceği aşikar. Medvina ise Black Brow'un son koşusundaki gibi saçmalaması durumunda bu kez çok uygun bir sıklet ile mücadele edecek. (8.5 kg. hafifleyerek) Lily Of The Valley'in en sıkı iki rakibidir. Bu isimlerden sonra ise son koşularında tatminkar ikincilikleri ile Lalik ve Altınkaya diyerek son ayağa geçiyorum.

6.AYAK

Cazip banko başlığımın altında yatan canavar Boğar. Bu ismin son koşusunu birlikte izleyelim. İmlecin gösterdiği açık sarı formalı safkan. 

Gördüğünüz gibi sonlarda oldukça diri bir sprint ile beşincilik elde ediyor. Düzlük başında da iki kez dışarı çıkmak adına başarsız hamle yaparak zaman kaybediyor. Fiziği ve eşgali de rakiplerinden bir adım önde olduğu çok açık. Yarışı kazanan safkan Kalaycı, üçüncü Kaankerem ve dördüncü Koryürek. Mesafenin 200 metre uzaması ve bu koşunun o yarışa göre daha sert tempoda geçmesini beklemem (İlkağa, Kaankerem, Kör Cerrah, Altun Pınar ve Gözün Aydın dörtlüsü bu tempoyu yaratacak olan safkanlar) Boğar için avantaj. O güne bakcak olursak Kaankerem ve Koryürek ile aynı sıklette koşmuş iken bu kez Koryürek'ten 4.5, Kaankerem'den ise 5.5 kg. hafif şekilde yarışa iştirak edecek. Ayrıca Kaankerem'in kulaklık takısı ile eksik koştuğu gerçeği var ki bu takı ile eşek yüklü Maiden grubu zorlanarak geçmiş, bir de 10.'luk elde etmişti, bugün yine bu takı eşliğinde start alacak. O gün için yine Durmazer ve Kırnıçoğlu isimlerini kolay geçmişti. 

Kör Cerrah'a bakacak olursak hem yarışın tempo aralıklarına girecek hem de Rıdvan Kaya'nın fazla kilo ile eksik performans ortaya koyduğunu biliyoruz. Bu durumda elimizde bir tek Kalaycı kalıyor. O gün için Kalaycı gerçekten de çok hazır kıta idi. Bütün Veliefendi ve civarında yarışı bir şekilde kazanılacağı konuşuluyordu ki Yalçın Akağaç da oldukça sprint mesafesini harika ayarlayarak bu birincilikte çok büyük bir pay sahibi oldu. Bugüne dönecek olursak Kemal Aykul'un bu ismi Yalçın Akağaç gibi kullanamama ihtimali çok yüksek ve yalnızca 4 gün önce; son performansından çok uzakta bir koşu gördü. Bütün bu verileri toplarsak hiç beğenmediğim Sadık Kurt'a rağmen Boğar'ın gruptan bir adım önde olduğunu görebiliyoruz. Bu ikilinin birlikte galop yapmış olmaları ve Sadık Kurt'un bu haftalarda saçmalama oranını oldukça düşürmesiyle güvenim biraz daha arttı. Son sert galoplarının aksine derecesel bazda kötü olmasına rağmen bu kez daha tempolu ve daha şık çalışmalara imza atan safkanın son koşusuna yakın bir performans göstererek, binicisi tarafında doğru kulvarlara sokulması durumunda yarışı kazanmasını bekliyor ve kurguma banko olarak işaretliyorum. 

1.AYAK: 6,1,10,4,,9,8,5

2.AYAK: 4,6,3

3.AYAK: 10,3,9,,7,2,5

4.AYAK: 5,1,6

5.AYAK: 5 / 13,7,4,2

6.AYAK: 13 (BOĞAR)

Mevzu Ganyan


Diğer Yorumları:
6 Nisan - (Cumartesi) İzmir5 Nisan - (Cuma) Bursa5 Nisan - (Cuma) İstanbulTUTAN TAHMİNLER: 24 Mart Adana - Timekeeper - 510 TL
3 Mart İzmir - Uğur Asar - 338,50 TL
26 Şubat Adana - Mevzu Ganyan - 209,43 TL TL
16 Şubat İstanbul - Mevzu Ganyan - 636,71 TL
12 Şubat Bursa - Uğur Asar - 156 TL
9 Şubat İstanbul - Mevzu Ganyan - 437 TL
4 Ocak Bursa - Uğur Asar - 337,41 TL
4 Ocak İzmir - By_Nalkapon - 127,88 TL
4 Ocak İzmir - Mevzu Ganyan - 127,88 TL
2 Ocak İstanbul - Mevzu Ganyan - 1.065,41 TL
23 Aralık İzmir - By_Nalkapon - 296 TL
22 Aralık İstanbul - Uğur Asar - 385 TL
13 Kasım Adana - Uğur Asar - 420 TL
23 Ekim Ankara - Timekeeper - 1,508 TL TL
14 Ekim İstanbul - Uğur Asar - 570 TL
12 Ekim İstanbul - Timekeeper - 1,826.93 TL
28 Eylül Bursa - Uğur Asar - 5.437 TL
27 Eylül İzmir - Timekeeper - 4,177 TL
18 Eylül Ankara - Timekeeper - 10.980 TL
9 Eylül İstanbul - Emre Demir - 312 TL
8 Eylül İzmir - Mevzu Ganyan - 861 TL
8 Eylül Ankara - By_Nalkapon - 155,76 TL
8 Eylül İzmir - By_Nalkapon - 861 TL
17 Ağustos Bursa - Uğur Asar - 162 TL
22 Temmuz Charles Town - Hasan Ali Keskin - 330 TL
22 Temmuz İstanbul - Mevzu Ganyan - 1.062,44 TL
12 Temmuz Ankara - Emre Demir - 418 TL
6 Temmuz Bursa - Uğur Asar - 1.437,93 TL
2 Temmuz Windsor - Hasan Ali Keskin - 149 TL
27 Haziran İstanbul - Emre Demir - 2.343,50 TL
24 Haziran İstanbul - Hasan Ali Keskin - 1,607 TL
21 Haziran Ankara - Emre Demir - 591 TL
1 Haziran İstanbul - Mevzu Ganyan - 1.790 TL
24 Mayıs Ankara - Halil Köse - 146 TL
15 Mayıs Ankara - Halil Köse - 121,88 TL
15 Mayıs Ankara - Hasan Ali Keskin - 121,88 TL
7 Nisan Ankara - Cengiz Gürbüz - 861 TL
3 Nisan Ankara - By_Nalkapon - 1.750,24 TL
1 Nisan İzmir - By_Nalkapon - 539,50 TL
30 Mart Bursa - Hasan Ali Keskin - 166 TL
28 Mart Adana - Hasan Ali Keskin - 897 TL
25 Mart İzmir - Hasan Ali Keskin - 1.462,18 TL
24 Mart İstanbul - Arda Koçaş - 187 TL
14 Mart İstanbul - Mevzu Ganyan - 230 TL
8 Mart Şanlıurfa - Cengiz Gürbüz - 35.134,65 TL
2 Mart Bursa - Hasan Ali Keskin - 1.248,77 TL
2 Mart İzmir - Hasan Ali Keskin - 411 TL
21 Şubat Greyville - Hasan Ali Keskin - 6.963 TL
15 Şubat İstanbul - Hasan Ali Keskin - 134 TL
15 Şubat İstanbul - Arda Koçaş - 134 TL
9 Şubat Şanlıurfa - Cengiz Gürbüz - 145 TL
8 Şubat İstanbul - Arda Koçaş - 216 TL
8 Şubat İstanbul - Hasan Ali Keskin - 216 TL
4 Şubat Adana - By_Nalkapon - 552 TL
2 Şubat İzmir - Hasan Ali Keskin - 154 TL
1 Şubat Adana - Mevzu Ganyan - 135 TL
1 Şubat Adana - Cengiz Gürbüz - 135 TL
29 Ocak İzmir - By_Nalkapon - 297 TL
29 Ocak İzmir - Hasan Ali Keskin - 297 TL
28 Ocak Adana - Mevzu Ganyan - 1.671,37 TL
27 Ocak Bursa - Cengiz Gürbüz - 413 TL
27 Ocak Bursa - Hasan Ali Keskin - 413 TL
26 Ocak İzmir - Mevzu Ganyan - 798,97 TL
25 Ocak İstanbul - Mevzu Ganyan - 164 TL
20 Ocak Bursa - Uğur Asar - 354 TL
20 Ocak Bursa - Hasan Ali Keskin - 354 TL
19 Ocak İzmir - By_Nalkapon - 898,89 TL
18 Ocak Adana - By_Nalkapon - 238 TL
14 Ocak İstanbul - Cengiz Gürbüz - 286 TL
14 Ocak İstanbul - Arda Koçaş - 286 TL
14 Ocak Adana - Mevzu Ganyan - 775 TL
13 Ocak Bursa - Hasan Ali Keskin - 934 TL
6 Ocak Bursa - Uğur Asar - 316 TL
2 Ocak Urfa - Cengiz Gürbüz - 1.977,54 TL
31 Aralık İstanbul - Arda Koçaş - 502 TL
25 Aralık İzmir - Arda Koçaş - 174,56 TL
25 Aralık İzmir - Cengiz Gürbüz - 174,56 TL
11 Aralık İzmir - Prince Of Eulleup - 693,46 TL
10 Aralık İstanbul - Arda Koçaş - 1.088,94 TL
15 Kasım Adana - Hasan Ali Keskin - 519,57 TL
9 Kasım İstanbul - By_Nalkapon - 222 TL
2 Kasım İstanbul - Arda Koçaş - 278,57 TL
28 Ekim Bursa - Uğur Asar - 572,55 TL
28 Ekim İstanbul - Arda Koçaş - 1.268,16 TL
26 Ekim İstanbul - Mevzu Ganyan - 424,94 TL
11 Ekim Ankara - Mevzu Ganyan - 3.895,44 TL
2 Ekim İstanbul - Mevzu Ganyan - 1.152,52 TL
23 Eylül İstanbul - Mevzu Ganyan - 355,96 TL
21 Ağustos İstanbul - Uğur Asar - 781,29 TL
20 Ağustos Ankara - Uğur Asar - 4,111 TL
18 Ağustos Ankara - Mevzu Ganyan - 289,64 TL
30 Temmuz Ankara - Uğur Asar - 358 TL
29 Temmuz İstanbul - Uğur Asar - 200 TL
27 Temmuz İstanbul - Arda Koçaş - 119,65 TL
22 Temmuz İstanbul - Uğur Asar - 151,82 TL
15 Temmuz İstanbul - Mevzu Ganyan - 302 TL
3 Haziran İstanbul - Mevzu Ganyan - 323 TL
25 Mayıs İstanbul - Uğur Asar - 2.481,28 TL
13 Mayıs İstanbul - Uğur Asar - 184,61 TL
11 Mayıs İstanbul - Arda Koçaş - 1.273 TL
8 Mayıs İstanbul - Mevzu Ganyan - 2.421,00 TL

Copyright © 2012 galopturk.com. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz. galopturk.com basın yayın meslek ilkelerine uymaya söz vermiştir. galopturk.com'da yeralan haberler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu haberlerden doğacak kazanç veya zararlardan kurumumuz sorumlu tutulamaz.