<< Arşive Dön

İstanbul'dan Sonra

Öncelikle bütün takipçilerimizin yeni yılını kutlamak istiyorum. 2012 senesin hepinize sağlık, mutluluk ve bol kazanç getirmesini temenni ediyorum. Urfa altılısını çok kolay yakalayan Cengiz Gürbüz kardeşimi de özel olarak tebrik ediyorum, Doğu illerine kolay kolay bahis oynamayan birisi olmama rağmen bugün ben de onun kurgusunu birebir yatırarak 2012'nin ilk kazancını sağladım. Kendisine teşekkürlerimi sunuyor ve başarılarının devamını diliyorum. 

Adana programına güzel şekilde çalışma fırsatım oldu. Program genel olarak biraz cılız kalsa da altılı ganyanın vereceği ikramiye benim umrumda değil. Gözümden bir şey kaçırdığımı düşünmüyorum ve üzerine yoğunlaştığım safkanların büyük bir aksilik yaşamamaları durumunda altılı ganyandan az da olsa bir şeyler alırız diyerek yorumlarıma geçiyorum.

...

İlk ayakta 2011'in sonlarında inatla yarış kazanamayarak saç baş yoldurtan bir çok tayın buluşacağı Maiden mücadelede Oktav yetiştirmesi Rhaya'nın Agarta Robin ve Pamuk Sultan'ın süratlendirecekleri yarışta fotoyu önde geçmeye en yakın isim olacağını düşündüm. Yarış hayatının ilk koşusunda kendisine göre çokça tecrübeli rakipler yanında 1200'ü 1.16 içerisinde indiren, son çim koşusunda da yarış kazanacak seviyeye ulaştığını gözler önüne seren tay, birinciliğin en kuvvetli adayı olacaktır. Son üç koşusunda bugüne göre çok kuvvetli rakiplerinin arkasında kalan (Dansing River, Kentuckian, Waka Waka, King Drok) Prencess Ebru, özellikle son koşusunda oldukça iyi bir görünüm sergilemişti. Bugün ön tarafa erken gelmez ve sprint mesafesini kısa tutmayı başarırsa uzun süreli Maiden serüvenine de son noktayı koyabilir. Aracı ekürisinin ahırındaki en mütevazi kan hatlarından birisine sahip olsa da bir müddet aradan sonra koştuğu yumuşak ölçümlü çim yarışında çok iyi duruma geldiğini gösteren ve kum pistte de iyi koşmasını beklediğim Letafet ile bir çok yarışseverin antrenörü, jokeyi ve sahibinin hemen hemen her koşusunda kulaklarını feci çınlattıkları Zeytunlu ilk etapta şans vereceğim diğer isimlerdir. Geniş kurgular için ön grupta birbirlerini kollayarak yürümeleri durumunda diğer atlara karşı moment avantajı elde edebilecek Pamuk Sultan ve Agarta Robin ile Şemsenur'u önererek günün ikinci ayağına geçiyorum.

...

İlk şans vereceğim isim Boğazıngülü'dür. Yarış hayatında iki kez kapalı gözlük ve dil bağı kombinesi ile koşarken bu şekilde katıldığı ilk yarışında Maiden'dan çok kolay çıkan, diğer yarışında ise bu gruba göre çok daha kuvvetli atlar yanında tatminkar bir dördüncülük elde eden isim yine aynı kombine ile koşacağı koşuda Ramadi gibi çok süratli bir ismin bulunması avantajını iyi değerlendirerek birinciliğe uzanmaya oldukça yakındır. Bir müddettir koşmuyor olmasına rağmen, bu ismin tek birinciliğini 2 aydan fazla süre dinlenerek elde ettiğinin altını çizersek, dinçlik yarışlarında bir ölçü daha fazla perfromans ortaya koyduğunu anlayabiliriz. Sürekli idman pistinde bu koşuya hazırlanan isme kesinlikle kurgularınızda yer veriniz. 

Beklediğim performanstan uzak bir görüntü sergilemesi durumunda Demiriz, Akrep ve önde boş kalacağı yarışlarda daha iyi performans ortaya koyacak olsa da ne olur ne olmazdan Dağlaroğlu'dan bir tanesinin devreye girmesini bekliyorum.

...

Son koşusunda Babam Necati'nin önde yayla gibi boş kalması ile sonlarda kuvvetli gelse de sprintini yetiştiremeyen Ground Plane, eğer aynı tarzda bir bekleme yaparsa bugün büyük ihtimalle koşuyu kazanan isim olacaktır. Time Of Trouble, Barışın Oğlu ve Ocean Rain'in direk geçişlerini kısaltacak tempoları yarışa vereceklerini düşünüyorum. Kalan sprinterlerden en iyi durumda olan isim tartışmasız Ground Plane. Al Pacino sıklet dezavantajı ile yarışa katılıyor. Çokkolay ve Yünlüceli Kız, Ground Plane ayarında isimler değiller, şayet Baba Remzi'de öyle. Beşte Beş, geçen seneki görüntüsünden çok uzakta ve son galobunun sonlarını hiç beğenmedim. Metininoğlu'dan çok etkili bir yarış beklesem de gününde bir Ground Plane'i bu denli arayla geçebilmesini pek mümkün bulmuyorum. Bu sebepleri toparlayarak Ground Plane'i günün ilk banko adayı olarak sizlere sunuyorum. 

Ancak beklediğim gibi koşamaması durumunda, bu yarış çok saçma bir hâle bürünebilir. Metininoğlu başta olmak üzere Time Of Trouble, Beşte Beş (ne de olsa Giray ekürisi), Barışın Oğlu ve Al Pacino'yu geniş kurgulara ekleyerek rizikosuz bir koşu izlemek istiyorum. 

...

İstanbul'da Astrakhan ve Dutyfree'nin önclük ettiği isimli yarışlardan sonra bomboş bir grupta start alacak olan Reign Of Fire, 1200-1400 mesafe aralığında bu tarz gruplara karşı her zaman çok kolay galibiyet alabilecek kumaşa sahip bir isim. Sıra Dağlar, Surların Sultanı ve Wolf Eye gibi ayağına çabuk isimlerin tempo geçişlerini oldukça sertleştirecekleri koşuda etkili düzlük sprintiyle bu koşuyu kazanmasını bekliyorum. Kafanızda soru işareti oluşturabilecek iki hususa açıklama getirmek istiyorum;

Bunlardan ilki bir müddetten beri koşmuyor oluşu...Son koşusundan bu yana düzenli olarak idman pistinde olan safkan, 29.06 tarihinden sonra koştuğu ilk yarışı olan 03.08 tarihindeki koşuyu, yine 16.02'den sonra 02.04 tarihindeki koşuyu ve 26.09.2009'dan sonra koştuğu 20.01.2010'daki koşuyu kazanmayı başarmıştı. Yani bu durum kendisi için herhangi bir sorun oluşturmayacaktır. Adana kumunda 800/48.5 sonu 24.5'luk çok şık bir işe imza atarak da ne denli iyi durumda olduğunu göstermiştir.

Kafanıza takılabilecek diğer soru işareti ise (bu biraz ekstrem oyuncular için olacak) son koşusundan bu yana uzun galobunun bulunmaması. Aslında bu durum zaman zaman özellikle nefes konusunda ciddi sorunlar yaratabilir ancak bugünkü koşusunun mesafesinin 1200 metre oluşu ve yarışta demin de belirttiğim gibi Sıra Dağlar, Surların Sultanı, Wolf Eye gibi çok seri isimler bulunması sprinterler için yarışı 400-600 metre koşusuna çevirecektir. 800 galobunun da fit olmasıyla ben uzun galobu bulunmamasının kendisine problem yaratacağını düşünmüyor ve İstanbul'da birlikte koştuğu atların yanında bu grubu çok kolay şekilde sırtına almasını bekleyerek günün sağlam bankosu olarak sizlere Reign Of Fire'ı öneriyorum. 

...

Rakiplerinden güç bakımından ayrılan Cankuruş, Aybora ve Delifeto'nun öne çıktığı yarışın sonucunu ben de çok merak etmekteyim. 312 günlük aradan sonra kazanmayı başaran Delifeto, büyük olasılıkla o aranın ardından adele konusunda sıkıntılar yaşayacak olsa da Cankuruş ve Aybora'ya göre 5-6 kg.'lık sıklet avantajı oluşu ayrıca koşuda ön grupta yarışı forse etmeye dayalı stilde herhangi bir rakibi olmamasıyla son koşusundaki gibi ön tarafa erkenden gelerek istediği avansla düzlüğü dönebilirse hem ağır kanlı hem de ağır sıkletli sprinter rakiplerini kendisine yaklaştırmayacak olup benim gözümde günün bir diğer banko adayıdır. 

Ancak belirttiğim gibi uzun süreden sonra koştuğu yarışının etkisiyle performans düşüklüğü yaşama ihtimali de bulunuyor. Bu sebeple Aybora, Cankuruş ve son koşusunda bir dizi faul yiyerek ikincilikte kalan, gruptan kuvvetsiz olsa da eşek statülü Arap atlarında her türlü sonuca açık olmamız gerektiğini savunan birisi olarak Akanoğlu'nu geniş kurguma alıyorum. 

...

İstanbul'da çok daha kuvvetli rakipler yanında başarı ile mücadele ederken, güzel pedigrisinin hakkını tam olarak veremeyen Dark Magic, yeni sezonda Adana'nın yolunu tutarken şu ana kadar yakalayabileceği en uygun grubu da yakalamış durumda. İlk kez kaba kuma çıkacak olması kafamı kurcalıyor. Çünkü hem kaba kumdaki galobu pek iç açıcı değil hem de anne hattı ABD'da sentetik alt yapılı pistler ile çim pistte koşan atlardan oluşuyor. Yine de bütün bu olumsuzluklara istinaden bu gruptan çok daha kaliteli olduğunu belirterek geçmiş performansının %60'ını bile sahaya sürse yarışı kazanacaktır diyorum. 

İlk rakibi olarak Swarty ve Sear Factor gibi bu pistlerde çok iyi yarışları bulunan iki isimle anne kardeşi Gallardo'yu öneriyorum. Uzun zamandan bu yana etkili galoplarla bu yarışa hazırlanan tay, Dark Magic'in beklediğim gibi koşmaması durumunda Maiden'a veda etmeye yakın ilk isim olacaktır. Son olarak ise kendisini çok beğenmesem de belki de gözümden kaçan bir şey vardır diyerek Kiss Storm'u çok geniş kurgulara öneriyorum. 

1.AYAK: 8,7,4,12,,5,10,1

2.AYAK: 8,7,5,6

3.AYAK: 3 / 9,4,7,6,1

4.AYAK: 2 (REIGN OF FIRE)

5.AYAK: 3 / 2,1,4

6.AYAK: 4,5,,6

Mevzu Ganyan


Diğer Yorumları:
6 Nisan - (Cumartesi) İzmir5 Nisan - (Cuma) Bursa5 Nisan - (Cuma) İstanbulTUTAN TAHMİNLER: 24 Mart Adana - Timekeeper - 510 TL
3 Mart İzmir - Uğur Asar - 338,50 TL
26 Şubat Adana - Mevzu Ganyan - 209,43 TL TL
16 Şubat İstanbul - Mevzu Ganyan - 636,71 TL
12 Şubat Bursa - Uğur Asar - 156 TL
9 Şubat İstanbul - Mevzu Ganyan - 437 TL
4 Ocak Bursa - Uğur Asar - 337,41 TL
4 Ocak İzmir - By_Nalkapon - 127,88 TL
4 Ocak İzmir - Mevzu Ganyan - 127,88 TL
2 Ocak İstanbul - Mevzu Ganyan - 1.065,41 TL
23 Aralık İzmir - By_Nalkapon - 296 TL
22 Aralık İstanbul - Uğur Asar - 385 TL
13 Kasım Adana - Uğur Asar - 420 TL
23 Ekim Ankara - Timekeeper - 1,508 TL TL
14 Ekim İstanbul - Uğur Asar - 570 TL
12 Ekim İstanbul - Timekeeper - 1,826.93 TL
28 Eylül Bursa - Uğur Asar - 5.437 TL
27 Eylül İzmir - Timekeeper - 4,177 TL
18 Eylül Ankara - Timekeeper - 10.980 TL
9 Eylül İstanbul - Emre Demir - 312 TL
8 Eylül İzmir - Mevzu Ganyan - 861 TL
8 Eylül Ankara - By_Nalkapon - 155,76 TL
8 Eylül İzmir - By_Nalkapon - 861 TL
17 Ağustos Bursa - Uğur Asar - 162 TL
22 Temmuz Charles Town - Hasan Ali Keskin - 330 TL
22 Temmuz İstanbul - Mevzu Ganyan - 1.062,44 TL
12 Temmuz Ankara - Emre Demir - 418 TL
6 Temmuz Bursa - Uğur Asar - 1.437,93 TL
2 Temmuz Windsor - Hasan Ali Keskin - 149 TL
27 Haziran İstanbul - Emre Demir - 2.343,50 TL
24 Haziran İstanbul - Hasan Ali Keskin - 1,607 TL
21 Haziran Ankara - Emre Demir - 591 TL
1 Haziran İstanbul - Mevzu Ganyan - 1.790 TL
24 Mayıs Ankara - Halil Köse - 146 TL
15 Mayıs Ankara - Halil Köse - 121,88 TL
15 Mayıs Ankara - Hasan Ali Keskin - 121,88 TL
7 Nisan Ankara - Cengiz Gürbüz - 861 TL
3 Nisan Ankara - By_Nalkapon - 1.750,24 TL
1 Nisan İzmir - By_Nalkapon - 539,50 TL
30 Mart Bursa - Hasan Ali Keskin - 166 TL
28 Mart Adana - Hasan Ali Keskin - 897 TL
25 Mart İzmir - Hasan Ali Keskin - 1.462,18 TL
24 Mart İstanbul - Arda Koçaş - 187 TL
14 Mart İstanbul - Mevzu Ganyan - 230 TL
8 Mart Şanlıurfa - Cengiz Gürbüz - 35.134,65 TL
2 Mart Bursa - Hasan Ali Keskin - 1.248,77 TL
2 Mart İzmir - Hasan Ali Keskin - 411 TL
21 Şubat Greyville - Hasan Ali Keskin - 6.963 TL
15 Şubat İstanbul - Hasan Ali Keskin - 134 TL
15 Şubat İstanbul - Arda Koçaş - 134 TL
9 Şubat Şanlıurfa - Cengiz Gürbüz - 145 TL
8 Şubat İstanbul - Arda Koçaş - 216 TL
8 Şubat İstanbul - Hasan Ali Keskin - 216 TL
4 Şubat Adana - By_Nalkapon - 552 TL
2 Şubat İzmir - Hasan Ali Keskin - 154 TL
1 Şubat Adana - Mevzu Ganyan - 135 TL
1 Şubat Adana - Cengiz Gürbüz - 135 TL
29 Ocak İzmir - By_Nalkapon - 297 TL
29 Ocak İzmir - Hasan Ali Keskin - 297 TL
28 Ocak Adana - Mevzu Ganyan - 1.671,37 TL
27 Ocak Bursa - Cengiz Gürbüz - 413 TL
27 Ocak Bursa - Hasan Ali Keskin - 413 TL
26 Ocak İzmir - Mevzu Ganyan - 798,97 TL
25 Ocak İstanbul - Mevzu Ganyan - 164 TL
20 Ocak Bursa - Uğur Asar - 354 TL
20 Ocak Bursa - Hasan Ali Keskin - 354 TL
19 Ocak İzmir - By_Nalkapon - 898,89 TL
18 Ocak Adana - By_Nalkapon - 238 TL
14 Ocak İstanbul - Cengiz Gürbüz - 286 TL
14 Ocak İstanbul - Arda Koçaş - 286 TL
14 Ocak Adana - Mevzu Ganyan - 775 TL
13 Ocak Bursa - Hasan Ali Keskin - 934 TL
6 Ocak Bursa - Uğur Asar - 316 TL
2 Ocak Urfa - Cengiz Gürbüz - 1.977,54 TL
31 Aralık İstanbul - Arda Koçaş - 502 TL
25 Aralık İzmir - Arda Koçaş - 174,56 TL
25 Aralık İzmir - Cengiz Gürbüz - 174,56 TL
11 Aralık İzmir - Prince Of Eulleup - 693,46 TL
10 Aralık İstanbul - Arda Koçaş - 1.088,94 TL
15 Kasım Adana - Hasan Ali Keskin - 519,57 TL
9 Kasım İstanbul - By_Nalkapon - 222 TL
2 Kasım İstanbul - Arda Koçaş - 278,57 TL
28 Ekim Bursa - Uğur Asar - 572,55 TL
28 Ekim İstanbul - Arda Koçaş - 1.268,16 TL
26 Ekim İstanbul - Mevzu Ganyan - 424,94 TL
11 Ekim Ankara - Mevzu Ganyan - 3.895,44 TL
2 Ekim İstanbul - Mevzu Ganyan - 1.152,52 TL
23 Eylül İstanbul - Mevzu Ganyan - 355,96 TL
21 Ağustos İstanbul - Uğur Asar - 781,29 TL
20 Ağustos Ankara - Uğur Asar - 4,111 TL
18 Ağustos Ankara - Mevzu Ganyan - 289,64 TL
30 Temmuz Ankara - Uğur Asar - 358 TL
29 Temmuz İstanbul - Uğur Asar - 200 TL
27 Temmuz İstanbul - Arda Koçaş - 119,65 TL
22 Temmuz İstanbul - Uğur Asar - 151,82 TL
15 Temmuz İstanbul - Mevzu Ganyan - 302 TL
3 Haziran İstanbul - Mevzu Ganyan - 323 TL
25 Mayıs İstanbul - Uğur Asar - 2.481,28 TL
13 Mayıs İstanbul - Uğur Asar - 184,61 TL
11 Mayıs İstanbul - Arda Koçaş - 1.273 TL
8 Mayıs İstanbul - Mevzu Ganyan - 2.421,00 TL

Copyright © 2012 galopturk.com. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz. galopturk.com basın yayın meslek ilkelerine uymaya söz vermiştir. galopturk.com'da yeralan haberler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu haberlerden doğacak kazanç veya zararlardan kurumumuz sorumlu tutulamaz.