porno izle sohbet tubidy tubidy

"Federico Tesio - Catnip ve Nearco"

 Federico Tesio’nun bilgi ve tecrübesinin ulaştığı başarı derecesi için en iyi ölçü “Catnip” olayıdır.Catnip, İngiltere’den 100 Sterlinge alınmış bir kısraktı ve İtalyan aygırı Havresac ile birleştirildiğinde yarış tarihinin en büyük kısraklarından birini, Nogara’yı verdi.Nogara’nın çeşitli memleketlerde aygırlık yapan, büyük koşu galibi oğullarından ki sayıları 7’yi bulur sadece iki tanesinin adını vermemiz yetecektir.Nearco ve Niccola dell Arca her ikisi de mütevazi nineleri Catnip’in vatanı İngiltere’ye birer hükümdar haşmetiyle döndüler.Bizzat Tesio, her zamanki tevazuu ile, Catnip’in satın alınmasını “şanslı bir rastlantı” olarak nitelendirmişse de, inanmamız gerekiyor ki o bu işte ne yaptığını çok iyi biliyordu.Yoksa Tesio’nun böyle bir ‘kötü konfirme’yi satın alıp yüklü bir nakil masrafına da katlanarak Havresac kalitesinde bir aygıra göndermesini nasıl izah edebiliriz? Ucuz fiyatın bunda rol oynamış olması düşünülemez.

 Nearco’nun hara hayatındaki başarısı üzerine tek bir söz bile söylemek gereksizdir.Şunu işaret etmek yeter ki iki sezon İngiltere’nin baş aygırı idi ve bir defasında bir sıfat hakkı açık arttırmada 20.000 Sterling gibi inanılmaz bir değere alıcı bulmuştu.

Fakat atların yarış kariyeri nedense daha kolay unutuluyor.Nearco’nun yarış hayatı ise ‘gerçek kalitenin’ ölçülerini verir.Bizzat Tesio, Nearco’yu yetiştirdiği en iyi at olarak değerlendirir ve Grand Prix de Paris yarışı için yaptığı bir denemeyi zikreder.

 Nearco iki yaşlıların bütün klasiklerinden sonra üçlü olarak da İtalyan Derbisi’ni kazanmıştı.Bu başarılara rağmen Gran Prix’in mesafesine (3000 metre) dayanıp dayanmayacağı hususunda bir şüphe mevcuttu.Milano’nun San Siro yarış sahasında koşu mesafesi üzerinde bir deneme tertip edildi.

 Tesio, Nearco’ya karşı koşmak üzere iki güzel üç yaşlı seçti.Ursone ve Bistolfi.Her ikisi de birer baş attı.Ursone bir mesafe atıydı ve koştuğu uzun mesafeli dokuz yarışta yedi birincilik ve iki ikincilikle klasını konuşturmuştu.Bistolfi, bir sprinter ve 1500 metrede İtalya’nın en iyi atı idi.
3000 metre üzerinde yapılan bu denemede Bistolfi mesafenin sadece son 1600 metresini koşacaktı.Yani Nearco ve Ursone 3000’den start alacaklar, Ursone’nin temposuna uyulacak.Bistolfi ise 1600 de bekleyecek ve oradan itibaren kendi korkunç süratiyle koşuyu götürecekti.

Nearco’nun 5 kilo farkla 3000 metrede Ursone’u uzun mesafelerin bu klas atını geçmesi zor görünüyordu.Bir de bu mesafenin son 1600 metresinde sprinter Bistolfi’nin taze gücü ile başa çıkabilmesi ise bir fanteziden başka bir şey olmazdı.

Fakat işte sonuç;
1.ci Nearco Rahat
2.ci Bistolfi
3.cü Ursone – Uzak

Bu hayret verici olaya müteakip Nearco Milano büyük mükafatını adeta uçarak kazandı ve iki gün sonra da Bistolfi ile beraber Paris’e hareket etti.

 Grand Prix günü Bistolfi 1850 metrelik Prix D’Ispahan yarışında bu mesafenin en iyi Fransız atlarına karşı koştu ve rahat kazandı.Üstelik oranı 1’e 8’di.Bu olaydan sonra Tesio, San Siro’daki denemenin ne ifade ettiğini daha iyi anladı ve koşu içinde jokey Gubellini’nin Nearco’nun başını hafifçe bırakıp da atın bir mermi gibi grubun başına çıkışını gördüğü an kazanmanın güveni içinde dürbününü gözlerinden indirdi.İtalyan Derbi galibi, aynı senenin Fransız ve İngiliz Derbi galiplerini geçmişti.


Nearco günümüzün en büyük aygır kolları olan Northern Dancer ve Secreteriat’ın büyük babasıdır.1935’te doğan Nearco, aradan geçen 80 yıl sonunda günümüzün en iyi aygır kollarının uzandığı bir aygırdır.

Tjk yayınlarından alıntı yapılmıştır.

İkinci baskı Aralık 2003.(FEDERİCO TESİO - YARIŞ ATI VE YETİŞTİRİCİLİĞİ ÜZERİNE GÖRÜŞLER-ARAŞTIRMALAR)


UĞUR ASAR - ugurasar@galopturk.com

Copyright © 2016 galopturk.com. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz. galopturk.com basın yayın meslek ilkelerine uymaya söz vermiştir. galopturk.com'da yeralan haberler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu haberlerden doğacak kazanç veya zararlardan kurumumuz sorumlu tutulamaz.