porno izle sohbet tubidy tubidy

Atlar İsimleriyle Koşar-2

İlk yazımın devamında bu dönem isimlerini sıkça duyduğumuz 3 yaşlı İngiliz tayları üzerinde yoğunlaşmak istedim. 

ASVAPATİ: Hintlilerin tarihi Kekayas kabilesinin kralının ismi. Krallar gibi başladığı yarış hayatında tahttan çabuk inen Asvapati'nin ismi Hindistan'ın önemli destanı Ramayana'da geçmekte. Ramayana'yı da bu şekilde açıklamış olduk.

IPHIGENIA: Okunuşu ile bazılarımıza kafayı yediren tayın ismi Yunan mitolojisinden gelmekte. Klytaimestra ile Agamemnon'un kızı olmakta. Tanrıça Artemis'e karşı işlenen günahtan arınmak adına kızlarını kurban edip bu günahlarından arınmayı dilerler. Tam kurban edilecekken Artemis tarafından Tauris'e kaçırılır ve Iphigenia yerine kurban edilmesi için sunağa bir geyik bırakır. (Sanki hikaye biraz Hz. İbrahim'in oğlu Hz. İsmail'i kurban etmesine benziyor da konumuz bu değil) Ardından Tauiris'teki tapınakta hayatına devam eder. 

KALİMDOR: Dünyanın en çok oynanan Online RPG oyunu World Of Warcraft dünyası olarak bilinen Azeroth'un bir kıtası. Bu tarz fantastik ögelere ilginiz var ise (Yüzüklerin Efendisi vs.) biraz detaya girersek Elf ırkının alt ırklarından bir tanesi olan Night Elf ırkının yaşadığı kıta olarak konumlanmıştır. Kalimdor'un Elf dilindeki anlamı ise Sonsuz Yıldızışığı Diyarı'dır. Kalimdor da isminin hakkını vererek 2 yaşlı evresinde, o sonsuz ışığa giden yoldaki en önemli adımı atmayı başardı.

MASSAİ MAKA: Meşhur Apaçi Geronimo'nun tayfasındaki bir savaşçı olsa da Endonezya ve Fin dillerinde farklı anlamlar taşıyor. Açıkçası tayın ilgilileriyle herhangi bir bağlantım olmadığından tayın isminin neye göre verildiği hakkında bir fikrim yok. Eğer sizin bu konuda bilginiz varsa yazının altına açıklama yaparsanız ben de çok memnun olurum.

PİLAT: Fransa'nın Bordeux şehrinde bulunan Avrupa'nın en yüksek kum tepesi. Yüksekliği zaman zaman 120 metreye de ulaşan bu kum tepesinin adını tersten okursak Talip, yani Talip Öztürk'ün ismiyle bütünleşmiş olduğunu görebiliriz.

PROSECUTOR: Türkçe karşılığı savcı demek. Sahibi İbrahim Haluk Terzi, Bakırköy Cumhuriyet Savcısı dersem, sanırsam tayın isminin anlamı daha rahat anlaşılacaktır.

PYRAMOS: Çukurova'ya hayat veren Ceyhan Nehri'nin antik mitolojideki ismidir. Pyramos o hayatı şimdilik Adana yerine Ankara'ya vermiş olsa da henüz bileği bükülmeyen tay önümüzdeki dönemde bakarsınız Adana'da adıyla bütünleşir.  

QUEEN AMİDALA: Dünyanın en önemli, en yaratıcı, en muazzam film serilerinden bir tanesi olan Star Wars (Yıldız Savaşları) serisinin önemli karakterlerinden bir tanesi. Diğer adıyla Padme Amidala yani Luke Skywalker'ın da annesidir. George Lucas'ın betimlemesindeki Queen Amidala'nın inatçı ve hırslı yapısını bu tay da henüz göremesek de umarım ileriki zamanlarında isminin hakkını vermeye başlar.

RAMPOLDİ: Dünyanın en lüks yerlerinden birisi olan Monte Carlo'da bulunan oldukça ünlü bir Fransız restaurantının isminden alınmıştır. Oraya giden bir kaç arkadaşımla konuştuğumda bir kısmı için tam bir fiyasko, bir kısmı içinse mükemmel bir deneyim olduğunu öğrendim. Bakalım Rampoldi de uzayan mesafelerdeki yarışlarında fiyaskoyu mu yoksa mükemmel deneyimi mi yaşayacak?

ROI DE TREFLE: Fransızca'da Sinek Papazı anlamına geliyor. Ne bir maça ne de bir as olamayacak kalitesiyle de ismi kendisine çok yakışıyor.

SANZATU: Briç'te bütün kozlu oyunlardan daha büyük kabul edilen oyundur. Şimdiye kadar göstermiş olduğu performans ile adeta parmak ısırtan Sanzatu da isminin hakkını veren taylarımızdan bir tanesi olarak ismini buraya yazdırmayı başardı. 

SAHADAN GALLOP: Maçkolik.com ekibinin bir diğer sitesi olan Sahadan.com'u bilirsiniz. Tayın babası da Victory Gallop olunca, bu sitenin sahiplerinin tayı Sahadan Gallop için daha ideal bir isim zannedersem olamazdı. 

SUNNY SIDE: Charles Chaplin'in oynadığı ve yönettiği 1919 yapımı sessiz film. Bir çok entellektüel şahsa göre tam bir klasik olan Charles Chaplin filmleri bazı kesimlere sadece komik gelse de Sunny Side şu ana kadar gösterdiği performans ile büyük çoğunluğun es geçemeyeceği klasik bir Bosporus yavrusu olma yolunda emin adımlarla ilerlemekte.

TINKERBELL: Peter Pan'ı sanırsam hepiniz bilirsiniz. İşte Peter Pan'ın çevresinde sivrisinek gibi gezinen sevimli perinin adı Tinker Bell. Bu karakterin ardından bazı filmlerde de ismi yaygınca kullanılmıştır. 

TORUK MACTO: Gişe rekortmeni Avatar filminde Toruk isimli yaratığa binebilme şerefini elde edenlere verilen ünvan. Filmde sözü edilen Na'Vi klanının en karizmatik ve en görkemli ünvanı olan Toruk Macto, bir yarış atı için de oldukça karizmatik okunuşa sahip. (ama bir Kalimdor değil) Adının hakkını tam olarak veremese de ileri de oldukça etkili koşularla bu ünvanı sonuna kadar hak edecek kaliteye sahip.

VENTO FORTE: İtalyanca anlamı Kuvvetli Rüzgar demek. İki yarışını kazanarak ismiyle tezat oluşturmadı. Sahalara döndükten sonra da bakalım isminin altından hakkıyla kalkabilecek mi ?

3 yaşlı tayların haricinde geçtiğimiz günlerde yayınlanan yazımın altına Mysterystorm isimli takipçimizin eklentisini de paylaşmak istiyorum. 

MOONŞEROSE: Moon=Ay, Rose=gül hepsini toplarsak Ay-şe-gül açılımını yapmıştı. Ayşegül Kurtel'in kısrağının isminin bu derece güzel şifrelenmesi çok hoşuma gitti. Mysterystorm isimli takipçimize bu katkısından dolayı teşekkür ederim.

(GK)

Copyright © 2016 galopturk.com. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz. galopturk.com basın yayın meslek ilkelerine uymaya söz vermiştir. galopturk.com'da yeralan haberler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu haberlerden doğacak kazanç veya zararlardan kurumumuz sorumlu tutulamaz.