porno izle sohbet tubidy tubidy

Atlar İsimleriyle Koşar

Klasik haline getirmeyi düşündüğüm Pazar Dizisi Yazılarım'ın bu haftaki kısmında aklıma gelen yarış hayatı bitmiş ya da devam eden bazı safkanların isimlerine farklı bir bakış açısıyla yaklaşacağım. Umarım hoşunuza gider.

AMED FIRTINASI: Amed, Diyarbekir'in eski ismi aynı zamanda Dicle ve Fırat'ın anası olarak kabul edilmiş, Mezapotamya'nın başkenti olmakla birlikte dünyanın en eski şehirlerinden birisidir. Bu şehrin ismiyle o efsanevi sprintleri hala gözümün önünde canlanmakta.

ASİLANA: Düz olarak baktığımız da anlamlı bir kelime olarak algılayabiliriz. Ancak bu safkan Analisa yavrusudur. Analisa kelimesini tersten okursak karşımıza Asilana çıkar. Güzel bir deneme olmuş.

AZARAKS: Azaraks Eski Türkçe'de Ateşin Oğlu anlamına gelir. Ancak ben olayı başka bir yerden bağlayacağım. Bir çoğunuz Byerley Turk hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Ancak ben bu konuda fikri olmayan takipçilerimiz için bu isim hakkında bir kaç şey söylemek istiyorum. Darley Arabian ve Godolphin Arabian ile birlikte bütün koşan İngiliz yarış atlarının atası olarak kabul edilen Byerley Turk, 1683'te Osmanlı'nın Viyana Kuşatması'nda yenik düşen ordunun ganimetlerinden bir tanesi. Zamanla İngilizler'in eline geçen safkan, yüksek savaş performansı ve yarışlardaki başarısı ile günümüz yarış atlarının atası haline geliyor. Osmanlı'daki ismi ise Azaraks. İngilizler'in eline geçtiği zaman ismi Byerley Turk olarak değişiyor. Bu konuda Jeremy James'in Byerley Turk isimli bir romanı da bulunmakta.

BELMONT: Koştuğu başarılı yarışlarla adından ileride sıkça bahsettirecek olan tayın ismi dünyaca ünlü bir koşu olan ve Triple Crown'ın son ayağını oluşturan, Belmont Park'ta koşulan Belmont Stakes'ten gelmektedir.

BORS: Kurt ekürisinin başarılı safkanı, Arthur efsanesindeki baba ve oğul olmak üzere iki kişi olan Bors Şövalyeleri'nden ismini alır. Oğul Bors zamanla Yuvarlak Masa Şövalyeleri'nin en iyisi olurken, Baba Bors ise Gaul Şehri'nin Kralı'dır.

DİNYEPER: Rusya ile Ukrayna arasında bulunan, Avrupa'nın en uzun 3. nehri. Dünyanın sayılı hidroelektrik kaynaklarından birisi olmasıyla enerji üretimi konusunda bu civarda neredeyse rakipsiz. Dinyeper'in bitmek tükenmek bilmeyen enerjisinin kaynağı da bu olsa gerek.

HAKKAR: Dünyanın en çok oynanan Role Playing oyunu World of Worldcraft'ta Hakkar the Soulflayer olarak bilininen son derece kuvvetli bir yaratık. Yıkıcı özelliğinin kuvvetli oluşu ve heybeti de tıpkı bu karakter gibi olan Hakkar, güçlü yapısı ve rakiplerine kolayca üstünlük kurmasını sağlayan gemi gibi yapısıyla isminin hakkını vermekte.

JOHNY GUITAR: Aslen doğru yazımı Johnny Guitar olmasına rağmen, kayıtlara bir "n" eksik geçmiştir. 1954 yapımı bir Hollywood filmi. Türkiye'de bu filmin bilinen adı ise "Dişi Kartal". Eğer yaşınız tutuyorsa ya da sağlam bir film arşivine sahipseniz kesinlikle "Johhny Guitar" hakkında bilginiz de vardır.

KURTINIADIS: Bu ismi görünce bir çoğunuzun aklında sahibi Kemal Kurt'tan türetilmiş bir kelime olduğu gelebilir. Ancak Kurtiniadis eski bir Litvanyalı basketbolcunun ismidir. Hatta ekürisi Sabonis de aynı şekilde Litvanyalı efsanevi bir basketbolcunun ismidir.

MARY ELLEN: Çeşitli galeri ve müzelerde sergilenen 16 koleksiyona sahip, Amerikalılar'ın en ünlü fotografçısının ilk iki ismi. Gösterdiği inanılmaz performans ile de bu kısrak Türkiye'nin en ünlü yarış atlarından bir tanesi oldu.

MIKLAGARD: Vikingler'in İstanbul'a verdikleri isimdir. Viking dilindeki net anlamı "Altın Şehir" demektir. Bu İskandinav toplumunun o zamanlarda bildikleri en büyük ve görkemli şehir İstanbul olduğundan, Miklagard olarak hitap etmişlerdir.

MY LIFE: Geçirdiği talihsiz saldırı ile hepimizi derinden üzen İmparator İbrahim Tatlıses'in "Benim Hayatım" isimli şarkısının İngilizce'ye çevirilmiş hali. Bir çoğumuzun hayatında derin manaları olan bu şarkıdan gelen ismiyle, My Life da umuyorum ki bir çok yarışseverin hayatında yer edecek.

RİBELLA: Ribell kelimesi İtalyanca'da "Asi" anlamına gelir. Dişi bir varlık için sıfattan isme türetmek içinse sonuna -a ekini alarak Ribella kelimesi elde edilir. Aslında net olarak doğru bir kullanım olmasa da, halk dilinde bazı zamanlarda kullanıldığından pek yadsınacak bir durum da değildir.

SALVATORE: Narmanlı ekürisinin Şampiyon safkanının ismi özellikle Rönesans döneminde sıkça kullanılan bir İtalyan ismi olmasına rağmen, İtalyanca'daki net karşılığı "Kurtarıcı" anlamına gelir. Salvatore de göstermiş olduğu müthiş performans ile geçmişte pek başarılı olamayan Narmanlı ekürisini bir bakıma kurtarmayı başarmıştır.

TIGHT END: Son 100 metrede o müthiş sprinti ile hafızalarımızda kalan safkanın isminin anlamı "Sıkı Bitiş". Yine adının hakkını ciddi şekilde veren bir diğer isim.

TRAPPER: Türkçe meali "Tuzakçı" olan safkan, isminin hakkını tam olarak veren nadir atlardan bir tanesi. Oldukça geri sprinter yapısı ile, son metrelerde rakiplerinin boğuşmasını değerlendirip, onlar yorulduğu anda sonuca giderek bir nevi tuzağını kurmasıyla meşhurdur.

VELOCIRAPTOR: Efsane safkanın ismi bir dinazordan gelir. Saatte 60 km.'ya çıkan hızı ve zekası ile diğer dinazorlardan ayrıldığı söylenir. Velociraptor de bu ismin hakkını sürati, yarış tekniği ve zekasıyla sonuna kadar vermiştir.

WIND OF COPPERLAND: Diyarbakırlı Cemiloğlu ekürisinin safkanının ismi İngilizce ile Türkçe'nin enteresan bir birleşimini bizlere sunuyor. Copper=Bakır, Land=Diyar, Wind=Rüzgar... Tam olarak karşılığını vermese de karşımıza "Diyarbakır Rüzgarı" çıkıyor.

Eğer sizin de anlamını merak ettiğiniz, ya da şu şu isimleri de yazına ekle dediğiniz safkanlar varsa yazının altına yorum atarmış gibi mesajını yollayınız. Mesajınız yayınlanmasa bile bir şekilde bana ulaşacaktır. 

(GK)

Copyright © 2016 galopturk.com. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz. galopturk.com basın yayın meslek ilkelerine uymaya söz vermiştir. galopturk.com'da yeralan haberler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu haberlerden doğacak kazanç veya zararlardan kurumumuz sorumlu tutulamaz.