Renkli şampiyonluk

89.Gazi Koşusu'nda büyük kupa Renk'in oldu

İstanbul Veliefendi Hipodromu'nda düzenlenen 89.Gazi Koşusu'nu Gülçin Kındakçı'nın tayı RENK (Divine Light - Busi / Mujtahid), jokeyi Ahmet Çelik'le kazandı ve bu yılın şampiyonu olarak adını tarihe yazdırdı. 

Toplam ikramiye 3.5 milyona yakın

2400 metre mesafede 2:30:82 bitiriş derecesiyle sonuçlanan koşuda Tatvan İncisi (Scarface-Hanımkız/Always A Classic) ikinci, Güngör Baba (Strike The Gold-Tekyıldız/Mountain Cat) üçüncü, Oğlum Berat (Victory Gallop-Halling Charge/Halling) ise dördüncü oldu. Gazi Koşusu'nu kazanan RENK sahibine, birincilik ikramiyesinin yanı sıra yetiştiricilik primi ve kaydiye ücretleriyle birlikte toplam 2.473.000 TL kazandırdı. Koşuda dağıtılan toplam ikramiye ise 3.479.500 TL oldu.

Koşuyu kazanan atın sahibi Gülçin Kundakçı’ya kupasını Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga verdi. Koşu sonrası yapılan törende kazanan atın antrenörü Cengiz Aydoğan ödülünü İstanbul Valisi Vasip Şahin’in elinden alırken, jokey Ahmet Çelik’e ödülünü Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Vekili ve Y.K.K. Başkanı Dr. Nihat Pakdil verdi.

16 koşuda 10 birincilik

Yarış hayatına 8 Mayıs 2014'de İzmir'de başlayan Renk, Gzi Koşusu'nu kazanarak İstanbul'daki ilk birinciliğine ulaştı. Gazi öncesi Ankara'da G2 Mehmet Akif Ersoy Koşusu'nu kazanmayı başaran safkanın, G3 Fehmi Simsaroğlu, A3 Artemis, KV-6 Alaçatı, KV-7 Ilıca, KV-8 Kuşadası gibi sınıf koşularda da galibiyetleri bulunuyor. Şampiyon tay, G2 Sakarya'da ikinci, G1 Erkek Tay Deneme'de de üçüncü olmuştu.  

Divine Light ikiledi

2013 yılında Gazi'yi kazanan Divine Heart'ın da babası olan ve hayatını kaybettiğinden artık yetiştiriciliğimize hizmet edemeyen Divine Light, Renk'in başarısı ile Gazi şampiyonluğunu ikilemiş oldu.   

İlk buluşma 

Kariyerindeki ilk Gazi şampiyonluğunu elde eden jokey Ahmet Çelik ile Renk'in yolları daha önce hiç kesismemiş ve Renk ulaştığı dokuz birinciliği farklı jokeylerle elde etmişti. Ahmet Çelik ile ekürinin bu ilk buluşması tarihi bir başarıyı da beraberinde getirdi. 

 

16 Ağustos - (Pazar) AdanaCopyright © 2015 galopturk.com. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz. galopturk.com basın yayın meslek ilkelerine uymaya söz vermiştir. galopturk.com'da yeralan haberler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu haberlerden doğacak kazanç veya zararlardan kurumumuz sorumlu tutulamaz.